ראשי פירסומים הצפה של בקשות פטנטים וסימני מסחר המוגשות בארצות הברית ודרכים להתמודדות יעילה עם תופעה זאת והשלכותיה

הצפה של בקשות פטנטים וסימני מסחר המוגשות בארצות הברית ודרכים להתמודדות יעילה עם תופעה זאת והשלכותיה

6 אוקטובר 2021
מאת: עורכת דין שירלי גל

בחודשים האחרונים קשה היה שלא לשים לב לכך שמשך הבחינה של בקשות לרישום סימני מסחר שמוגשות בארה"ב התארך משלושה חודשים לשישה חודשים. הכפלת משך הזמן הביאה אותנו לבצע בדיקה של הנושא וזו העלתה כי הגורם לכך הינו הצפה של בקשות לרישום סימני מסחר, בעיקר על-ידי מבקשים מסין.

כחלק ממדיניותה של סין להגביר את ההגנה על הקניין הרוחני של חברות ויחידים שמוצאם בסין במישור הבינלאומי ולא רק המקומי, ואולי כחלק ממלחמת הסחר בין המעצמות, שנזן וערים נוספות בסין מציעות סובסידיות למגישי בקשות לרישום סימני מסחר מחוץ לסין. הסובסידיה יכולה לנוע בין 150-750 $US לרישום סימן מסחר אחד מחוץ לסין.

סין שמה לה למטרה להגביר גם את מספר הפטנטים מחוץ לתחומה, והיא מעניקה תמריצים מבוססי סובסידיה, הטבות מס ותגמולים נוספים על-מנת להגיע למטרה שהציבה לעצמה: להכפיל את מספר הפטנטים של מבקשים מסין בארה"ב ובטריטוריות אחרות עד לשנת 2025. בשנת 2019 העלתה ממשלת שנחאי את הסובסדיה לפטנט מחוץ לסין מ-4,500 $US ל-7,500 $US. באופן דומה ממשלת ביג'ין העלתה את הסובסידה לפטנט מ-3,000 $US ל-7,500 $US.

ברור כי כאשר יש תמריץ כלכלי כה משמעותי להגשת בקשות סימני מסחר ופטנטים בארה"ב, ישנו גידול דרמטי ומהותי של הבקשות לרישום סימני מסחר ופטנטים מצד גורמים בסין, ואלה גורמות להצפה של סימני מסחר ופטנטים המונעים מהשיקולים הלא נכונים – מהרצון לקבל את המימון ולא מהצורך להגן על החדשנות.

כתוצאה מכך אנו עדים למספר תופעות שליליות ובעייתיות. כך לדוגמא, המרשם מכיל סימני מסחר שנרשמו בחוסר תום לב בלא שנעשה בהם שימוש; משך הבחינה של כלל הבקשות מתארך; התארכות משך רישום וריבוי הסימנים החדשים מונעים גיבוש מהיר של הנכסים לבעלי הזכויות. וחמור מכך- הצפיפות במרשם אשר נוצרת כתוצאה מריבוי ההגשות מצירה את היקף ההגנה שניתנת לבעלי הזכויות הלגיטימים, ויכולה אף להוביל לריבוי התנגדויות והליכים סביב בקשות לרישום סימני מסחר.

בין אם המניעים לגידול בבקשות לרישום הקניין הרוחני נובע מהרצון להגן על חדשנות ובין אם מדובר בטקטיקה שהיא חלק ממלחמת הסחר בין המעצמות, אנו ממליצים לבעלי מותגים והמצאות למהר להגיש בקשות לרישום בארצות הברית, בנסיון להקדים תרופה למכה.

בהקשר זה יש לזכור כי גם אם משך הבחינה הוכפל, ההגנה לסימן המסחר ו/או לפטנט ניתנת ממועד הגשת הבקשה, ולפיכך יש בהגשה מוקדמת כדי להקטין את הפגיעה. לכן, אנו מציעים במסגרת הבחינה האסטרטגית שלכם של שמירה על מותגים והמצאות, לקחת בחשבון גם את נושא הסובסידיות והשפעתן על המרשמים, ואנו נשמח לסייע בכך.

*האמור לעיל ניתן כמידע כללי בלבד, ואין להסתמך עליו בכל מקרה פרטני ללא ייעוץ משפטי נוסף.
*בכל שאלה או הבהרה בקשר לאמור או בכל מקרה שיש צורך בייעוץ פרטני, אנא אל תהססו ליצור קשר עם מחלקת הקניין הרוחני במשרדנו.

תגיות

עוד פירסומים בנושא קניין רוחני ועריכת פטנטים